Önerilerim Şöyle…

1. Evlenmeden önce gelin-damat adayından istenen “Fizyolojik Muayene” tetkiklerine acilen “Psikolojik Muayene” de eklenmelidir. Pek çok aile şizofreni gibi psikotik sorunları veya antisosyal, borderline, şizoit gibi kişilik bozuklukları olduğunu bildikleri çocuklarını “Evlensin de düzelir nasılsa” düşüncesiyle evlendirmeye çalışıyor. Evlilik öncesi psikolojik bir muayene ile ağır psikozlar tespit edilebileceği gibi; öfke kontrol bozukluğu olan, şiddete eğilimli bireylerin tespiti ve tedavisi de yapılabilir.
2. Psikolojik muayene sonucu belli rahatsızlıkları olduğu/terapiye ihtiyaç duyduğu görülen bireylere evlilik izni verilmemeli, tedavi şart koşulmalı ve devlet tarafından ‘Aile Terapi Merkezleri’nde takibi yapılarak uygulanmalıdır.
3. Evlilik öncesi Bakanlık tarafından Psikoeğitim kursları düzenlenmeli ve evlilik öncesi bu eğitimler “mecburi” tutulmalıdır.
4. Eğitim içerikleri öfke kontrolü, problem çözme becerisi, aile içi iletişim, sorumluluk bilinci, cinsel hayat, kadın ve erkeğin hak ve sorumlulukları gibi konulardan oluşmalıdır.
5. Öfke, saldırganlık, sosyal güvensizlik zemini oluşturan, aile birliğine zarar veren ve şiddete teşvik eden dizi ve filmler yayından kaldırılmalıdır. @ailevecalisma @tcbestepe @rterdogan

Saygılarımla
Hatice Kübra Tongar

Bunlara da Bakabilirsiniz

Şefkat…

Biz anneler genellikle ‘öfke’ den dert yanarız ama bence ‘şefkat’ de en az öfke kadar …

Düşüncenizi Paylaşın